Ce se întâmplă cu firmele după 20 de ani de schimbări fiscale!
Venim după o perioadă, cel puţin din punct de vedere fiscal, cu foarte multe modificări în ultimii doi-trei ani, ceea ce a fost un efort foarte mare pentru marea majoritate a companiilor. ♦ Am avut şi creşteri de taxe. Dacă ne uităm la anul trecut, am avut creşterea cotei standard de TVA, iar cotele reduse au fost consolidate – din două cote reduse a rămas una singură.
Consiliul Concurenței lămurește cazul amenzilor aplicate băncilor pentru manipularea ROBOR
Banca Centrală Europeană primește undă verde pentru euro digital de la Parlamentul European
Nordic Capital creează un gigant mondial de finanțare a IMM-urilor
Firmele românești riscă totul fără asigurăriMulte produse au trecut de la cota redusă la cota standard, deci au existat modificări şi din punct de vedere fiscal. Întotdeauna există efervescenţă spre sfârşitul anului.
Momentan, am putea spune că din acest punct de vedere nu întrezărim nimic, dar nu se ştie niciodată. ♦ Dacă ne uităm la piaţă, nu neapărat doar la România, ci şi la Europa, există o zonă de precauţie în ceea ce priveşte extinderea şi investiţiile. ♦ Dacă ne întoarcem la ideea aceasta de scădere a TVA-ului sau de relaxare fiscală în prag de criză, eu aş spune că, pentru moment, ar fi foarte important măcar să avem stabilitate pe ceea ce avem deja, pentru minimum doi ani. Măcar să nu se mai schimbe nimic. Şi asta depinde, aş zice, şi de deficit. Noi avem un target de deficit care este foarte important. Dacă nu îl atingem, ne afectează macroeconomic şi din alte puncte de vedere.
Ce ne rezervă viitorul fiscal!
Dar, pentru a ne asigura că atingem acel target, cred că este foarte important să creştem colectarea şi să reajustăm puţin cheltuielile statului. ♦ Am înţeles, şi companiile au înţeles, că avem nevoie de venituri la bugetul de stat şi că a fost nevoie de o creştere a fiscalităţii. Dar, în momentul acesta, cred că pasul numărul doi ar trebui să fie, în primul rând, îmbunătăţirea colectării. Noi încă avem un deficit uriaş de colectare la TVA. Suntem, cred, de patru ori peste media Uniunii Europene.
Avem aproximativ 30%, în timp ce media este undeva la 8%.
Acolo ar trebui intervenit. Şi, sincer, toată lumea speră că investiţiile acestea – e-Factura, e-Transport, SAF-T – îşi vor arăta roadele şi statul va putea să colecteze mai mult.
